در روز‌هایی نه چندان دور انسان‌ها از طریق مکالمه دو طرفه یا نامه نگاری‌های مکتوب از اخبار و اطلاعات با خبر می‌شدند اما با ظهور عصر ارتباطات و ایجاد شبکه جهانی اینترنت و به طبع آن سایت‌های خبری و اطلاع رسانی، چند سالی است مردم از طریق خواندن مطالب سایت‌های خبری یا‌‌ همان وبگردی به اخبار و اطلاعات دست می‌یابند.

در این مسیر وظیفه سایت‌های خبری و اطلاع رسانی بسیار مهم و تاثیر گذار است چرا که با انتشار مطلبی می‌توانند موجی در جامعه راه بیاندازند و باعث اخلال در حرکت مردم به سمت هدف مقصود گردند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که از سایت‌های خبری بازدید کرده باشید و بعضی از اخبار از نظر شما عجیب به نظر برسد و برخی اوقات نیز دروغ بودن این خبر برای شما اثبات می‌شود.

برآن شدیم برای پیشگیری از ترویج دروغ پراکنی در فضای اینترنت و عمل به آیه شریفه «إِن جَآءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبِإِ فَتَبَیَّنُواْ - چون فاسقی به‌خبررسانی نزدتان‌آمد برخبرش تحقیق‌کنید» حجرات/۶؛

و «إِنَّ اللَّهَ لاَ یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ» در حقیقت، خدا آن کسى را که دروغ‏پردازِ ناسپاس است هدایت نمى‏کند. زمر/۳

و نیز روایتی از امام کاظم‏علیه السلام مى‏فرمایند: العاقل لا یکذب و ان کان فیه هواه. انسان دانا، دروغ نمى‏گوید، هر چند دلش بخواهد. (مستدرک الوسایل، ج۹، ص۸۹). پایگاهی ایجاد نماییم تا به افشای دروغ های رسانه ها بپردازیم.

«تکذیب» پایگاهی است که در میان انبوه اخبار راست و دروغِ رسانه‌های مختلفِ هر دسته و گروه و گرایشی، در فضای مملو از نادیده انگاری ِ در محضر ناظر ِ همیشه بیدار هستی ، محل انعکاس اخباری گشته است که به استناد تکذیب‌های موجود دروغ پراکنی رسانه‌های خبری را نمایان سازد.

پایگاه «تکذیب» خود تولید کننده محتوا نمی‌باشد و منبع مطالب آن اخبار و تکذیبیه‌های موجود در رسانه‌های مختلف و انعکاس آن‌ها در قالب ویژه است.

بدین جهت، این چشمان تیزبین شما است که در وبگردی های خود صیاد دروغ‌ها و تکذیب‌ها بوده و یاری کننده این پایگاه در بدل شدن به مرجعی غنی از دروغ‌ها، شایعه‌ها و تکذیب‌های دسته‌بندی شده خواهد بود.

لذا از همه کاربران فضای مجازی دعوت می شود برای همکاری با ما با دادن مدال به دروغ‌ها با توجه به میزان تاثیر گذاری آن دروغ در پاکسازی فضای مجازی از مطالب دروغ وخلاف واقع دوستانشان را در سایت تکذیب یاری نمایند و یا در سایت ثبت نام نموده و خود در بروز رسانی سایت سهیم باشند. لازم به ذکر است در صفحه اصلی سایت محلی برای معرفی دروغ برای افرادی که علاقه‌ای به ثبت نام در سایت ندارند پیش بینی شده است.